رئیس قوه قضاییه از اختصاص ۹۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای رفع فوری برخی مشکلات مجموعه قضایی استان اصفهان خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایان سفر استانی خود و مسئولان قضایی به استان اصفهان با تشریح دستاوردهای این سفر تصریح کرد: توفیقی بود که در روز ولادت امام حسن عسکری (ع) در جمع گرم و صمیمی مردم عزیز اصفهان باشیم. همکارانم از دیروز به ۲۳ شهرستان استان اصفهان سفر کردند و از نزدیک در جریان برخی مشکلات قرار گرفتند. مجموعه گزارش‌های همکاران و همچنین هیات‌هایی که در مرکز استان به بررسی مشکلات پرداخته بودند، در جلسه شورای عالی قوه قضاییه ارائه شد و به مدت سه ساعت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه گزارشها حاکی از وجود برخی کمبودها و مشکلات بود، ادامه داد: پس از بحث و تبادل نظر، مقرر شد فعلا برای رفع فوری برخی مشکلات دادگستری و سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی در استان اصفهان، مبلغ ۹۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و بودجه دادگستری استان اختصاص یابد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به بازدید دو ساعته خود از زندان مرکزی اصفهان، بر ضرورت رفع مشکلات این زندان تاکید کرد و افزود: امیدواریم آنچه در زمینه رفع مشکل نیروی انسانی، تجهیزات، امکانات، ساختمان، گسترش فناوری و … تصمیم‌گیری شد، نهایتا به تسهیل در رسیدگی‌ به پرونده‌های هموطنان عزیزمان در استان اصفهان و همچنین تقویت بخش قضاوتی و نظارتی قوه قضاییه در این استان منجر شود.

 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دیدارهای خود با اقشار گوناگون در جریان این سفر، نشست با کشاورزان و فعالان اقتصادی استان را دیدارهایی ویژه توصیف کرد و گفت: حدود دو ساعت با کشاورزان استان گفت‌وگو داشتیم. یکی از مهم‌ترین تصمیمات در پی این نشست، تشکیل شورای حل اختلاف ویژه کشاورزی بود تا ان‌شاءالله برخی اختلافات با ریش‌سفیدی خود کشاورزان و پیش از ورود پرونده به دادگستری، حل و فصل شود. این شورا ظرف چند روز آینده، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

 

آیت الله رئیسی ادامه داد: مسأله حق آبه‌ نیز که چند استان را درگیر خود کرده، از موضوعاتی بود که برای بررسی راهکارهای برون‌رفت از این وضعیت دستور دادیم کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه قضایی، دستگاه‌های اجرایی، نمایندگان محترم مردم در این استان‌ها و کشاورزان عزیز تشکیل شود و با بررسی سوابق موجود اعم از تصمیمات شورای عالی آب و دیوان عدالت اداری، مشکلات موجود در این زمینه شناسایی شود.

 

رئیس قوه قضاییه افزود: در اینکه این مشکل، مزمن و طولانی شده بحثی نیست اما آیا مشکل لاینحلی است؟ قطعا اینطور نیست و صرفا باید راهکار آن را دنبال کرد. نگاهم به معضلات این است که نباید آنقدر باقی بماند تا به عنوان یک دغدغه همیشگی، مردم را آزار بدهد. استان اصفهان شش هزار عضو هیات علمی و حداقل چهار هزار نخبه شناسنامه دار دارد که باید از این صاحبان فکر و تجربه در حوزه‌های گوناگون از جمله مسأله ای که به آن اشاره شد، استفاده کرد و به راهکارهای منطقی رسید.

 

آیت‌الله رئیسی با اشاره به نشست با فعالان اقتصادی نیز گفت: اصفهان یک قطب صنعتی جدی در کشور است. وقتی مقام معظم رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام نظام وقت می‌گذارند و با شنیدن سخنان فعالان اقتصادی، راهکار ارائه می‌دهند، تکلیف همه ما روشن است. کافی است همه دستگاه‌ها از هر سه قوه، اجرای همین راهکارها را به عنوان یک منشور، دنبال کنیم‌.

 

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: دستور تشکیل شورای حل اختلاف ویژه امور اقتصادی نیز صادر شد تا حتی‌الامکان اختلافات در این حوزه به دادگستری کشیده نشود. همچنین به قضات محترم تاکید شد که پرونده‌های اقتصادی نیازمند انجام کار تخصصی است و در این مسیر باید فعالان اقتصادی را بهترین مشاوران دانست. معتقدم فعالان اقتصادی، اتاق بازرگانی، اصناف و اساتید دانشگاه در رشته‌های مختلف مرتبط با مسائل اقتصادی می‌توانند به کشف حقیقت کمک کنند و بر این اساس قضات باید از مشورت این کارشناسان بهره‌مند شوند.

 

آیت‌الله رئیسی در پایان ابراز امیدواری کرد که در پی همه این مباحث، عزم و اراده جدی برای اقدام و عمل وجود داشته باشد تا مردم به خوبی احساس کنند که اینگونه سفرها نتایج و دستاوردهای ملموس و مفیدی دارد.

 

رئیس قوه قضاییه و هیات همراه پس از نشست خبری، اصفهان را به مقصد تهران ترک کردند.