رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت فعال سازی هر چه بیشتر اقتصاد دریا در کشور گفت: ساکنان مناطق ساحلی ما با این موهبت عظیم الهی که در اختیار دارند نباید دغدغه اشتغال داشته باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در ادامه سفر استانی خود به هرمزگان در جمع اقشار مختلف مردم، خانواده شهدا و برگزیدگان استان، بر ضرورت استفاده حداکثری از نعمات الهی از جمله نیروی انسانی متراکم جوان کارآمد انقلابی و همچنین ظرفیت های مادی بویژه در مناطق ساحلی کشور تاکید کرد و گفت: برخی کشورهای اروپایی که رابطه شان با دریا بسیار کم است، بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی شان وابسته به اقتصاد دریاست. لذا در کشور ما که حدود ۱۴۰۰ کیلومتر ساحل داریم، باید اقتصاد دریا بسیار فعال باشد و مردم این مناطق به هیچ عنوان دغدغه اشتغال نداشته باشند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهتمام مجموعه دستگاه های نظام برای مقابله با قاچاق کالا اظهار کرد: دغدغه ما مبارزه با قاچاق سازمان یافته است، نه کولبری ها و حمل چند کالای قاچاق توسط مرزنشینان برای گذران زندگی و ارتزاق خانواده هایشان. امروز دستهایی پشت پرده قاچاق های کلان سازمان یافته و کانتینری مشغول تهدید تولید ملی هستند که باید آنها را کشف کرد.

آیت الله رئیسی همچنین با قدردانی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مبارزه با قاچاقچیان صید، خاطرنشان کرد: از قدیم، بومیان هرمزگان به امر صیادی مشغول بوده اند و می دانند که چه زمانی، کجا و چگونه صیادی کنند که نه تنها دریا و آبزیان تهدید نشوند بلکه به نوعی حافظ امنیت دریا و موجودات آبزی هستند اما مقابله با عوامل خارجی که از اساس آبزیان را تهدید می کنند باید ادامه یابد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت رعایت عدالت آموزشی و استخدامی در کشور، خاطرنشان کرد: ما در گام دوم انقلاب باید ظرفیتها را برای شکوفایی استعدادها و توانایی هایی مردم به شکلی عادلانه توزیع کنیم. بسیاری از جوانان ما در خانواده های کم بضاعت یا مناطق روستایی اگر فرصت و موقعیت به صورت عادلانه در اختیارشان باشد، می توانند تبدیل به یک نیروی خلاق و کارآفرین شوند که نه تنها در منطقه خود بلکه در کشور تاثیرگذار باشند.

آیت الله رئیسی افزود: پارتی بازی و رابطه ناسالم، مضر است و اعتماد عمومی را از بین می برد. آنچه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم در خصوص اجرای عدالت تبیین فرمودند، ناظر به عدالت در همه ابعاد است و حوزه ها در جمله در عرصه آموزش و استخدام نیروهای توانمند است؛ به نحوی که در فراخوان های عمومی، بهترین ها جذب شوند و همه امکان رقابت داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه، فقر، بیکاری و تبعیض را محصول ارتباطات ناسالم ابنای بشر و عدم استفاده صحیح از موهبتهای الهی دانست و تاکید کرد: فقر را خدا نمی پسندد. ممکن است کسی متمکن باشد و نخواهد از ثروت خود استفاده کند. این به خودش مربوط است اما امیرالمومنین علی (ع) فرمودند «عدل بهتر از جود است» زیرا عدل به معنای قرار گرفتن هر چیز در جای خود است اما جود، قرار گرفتن چیزی خارج از موضع متعارف است و یک امر فردی، شخصی و جریانی به شمار می آید.

آیت الله رئیسی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر اینکه بندرعباس به عنوان تبعیدگاه شناخته می شود، خاطرنشان کرد: امروز بندرعباس تبعیدگاه نیست. زمانی در آیین نامه های مربوطه، برخی شهرها به عنوان تبعیدگاه ذکر شده بود اما این امر منسوخ شده و امروز همه ما باید به خدمت به مردم شیعه، سنی، خانواده شهدا و همه اقشار که در این منطقه مرزبانانی غیور در حراست از خلیج همیشه فارس هستند و هر جا انقلاب به آنان نیاز داشته است حضور جانانه داشته اند، افتخار کنیم.

 

رئیس قوه قضاییه درباره تخلفات زیست محیطی نیز با بیان اینکه تخلف و جرم، کم و زیاد ندارد و باید با آن برخورد کرد، گفت: حفظ دریا و محیط زیست از حقوق عامه است و همگی وظیفه داریم که از آن صیانت کنیم. همانگونه که مقام معظم رهبری نیز اخیرا فرمودند، حقوق عامه مربوط به همه مردم حتی غیرمسلمانان است و ما به هیچکس اجازه تجاوز به کوه، جنگل، دریا و … را نخواهیم داد.

آیت الله رئیسی، خانواده شهدا را پرچمهای برافراشته حفظ ارزشهای اسلامی دانست و با بیان اینکه رمز بقای خون شهدا اتصال آن به ثارالله است، تصریح کرد: منسوبین به شهدا برای همه ما محترم هستند و نام شهید در هر کوی و برزن، پرچم رشادت، شجاعت، جهاد، ایثار و رمز افتخار ملی ماست. گاهی شنیده می شود که در برخی موارد، به نام شهید کم توجهی شده است. مبادا نام، یاد، راه و منزلت شهید در نگاه ما کمرنگ شود زیرا در این صورت به غضب الهی گرفتار خواهیم شد.

 

رئیس قوه قضاییه در پایان با اشاره به در پیش بودن راهپیمایی عظیم اربعین اظهار کرد: دشمنان نمی خواستند نام اباعبدالله الحسین (ع) رفعت یابد اما امروز می بینید که یک حضور میلیونی بی سابقه در جهان، حول محور سیدالشهدا (ع) شکل می گیرد و هر کسی فارغ از قومیت و گویش و … فقط «لبیک یا حسین» بر لب دارد. این یک حرکت عظیم مربوط به جهان اسلام و پشتوانه ای بزرگ برای جبهه انقلاب اسلامی است که امروز افتخار، عزت و اقتدار آن در تمام دنیا به برکت نام ابی عبدالله (ع) زبانزد است.