رئیس قوه قضاییه با هشدار به دستگاه های مسئول برای شنیدن صدای اعتراضات دردمندانه کارگران اراک، تبریز، کرمانشاه، هفت تپه و سایر نقاط کشور، بر ضرورت اصلاح نظامهای بانکی، صادرات و واردات، مالیات و پرداخت یارانه ها تاکید کرد و گفت: به محض رسیدگی به پرونده های فساد، فورا فریاد جریانهای وابسته به باندهای قدرت و ثروت بلند می شود اما بدانند که این فریادها برای ما بی تاثیر است و قاطعانه به مفاسد رسیدگی می کنیم.
*دانش متصل به وحی باید از زندگی مردم گره گشایی کند

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در اجتماع بزرگ مبلغان که از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، ماموریت اصلی روحانیت را علم آموزی، تبلیغ و عمل به آموزه های دینی دانست و در تشریح این سه ساحت، اظهار کرد: امروز توجه به علم آموزی و علم افزایی در حوزه ها امر بسیار مهمی است زیرا با سوالات بسیاری مواجهیم. در دوران فقهای گذشته، فقه در جامعه حکومت نمی کرد اما امروز در دوران حاکمیت فقه هستیم و معتقدیم حوزه های علمیه مبتنی بر اصول و مبانی فقه جعفر ابن محمد الصادق (ع) و بر اساس اجتهاد تمدن ساز، می توانند پاسخ به همه سوالات جامعه را بیابند که البته این امر نیازمند تلاش و مجاهدت است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دانش متصل به وحی باید با تلاش علما بتواند از زندگی مردم در عرصه های گوناگون گره گشایی کند، افزود: ما برای پاسخ به بسیاری از سوالات که برای قضات ممکن است پیش بیاید، خود را نیازمند ارتباط مستمر با حوزه، دانشگاه و سایر مراکز علمی و پژوهشی می دانیم. از سوی دیگر، حوزه برای ما در دستگاه قضایی، کارکرد کادرسازی دارد و این دقیقا مطابق با فرموده امام راحل و مقام معظم رهبری است که نه تنها به احتیاط در پرداختن به امر قضا قائل نیستند، بلکه به عکس بسیاری از فقهای سلف، معتقدند اگر کسی توانایی داشته باشد و وارد عرصه قضا نشود، مورد مواخذه قرار خواهد گرفت.

*بر خلاف برخی ناآشنایان با فقه و دلدادگان به غرب معتقدیم فقه متکفل زندگی فردی و اجتماعی مردم است

آیت الله رئیسی با بیان اینکه فقه متکفل تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی انسان است، خاطرنشان کرد: تفاوت نظر ما با برخی که یا آشنایی با فقه ندارند یا به دلیل دلدادگی و بعضی از پیوستگیها به فرهنگ غربی نگاهشان این است که فقه امر فردی است، این است که بر مبنای تجربه موفق چهل ساله انقلاب،‌ فقه بر همه شئون فردی و اجتماعی زندگی مردم حاکم است.

رئیس قوه قضاییه، با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب، افزود: رهبر معظم انقلاب (حفظه الله تعالی)، در بیانیه گام دوم به شکلی جامع، واقعیات جامعه را منعکس کردند. در این بیانیه موفقیتها، کاستیها و مشکلات به شکلی واقعی تبیین و راهبرد گام دوم انقلاب تبیین شد. بر این اساس باید برای همه این باور به وجود بیاید که اداره جامعه مبتنی بر دین و فقه اسلامی کاملا امکان پذیر است و این تجربه در این بخش از کره خاکی موفق بوده است. ان شاءالله زمینه های بیداری و پیوستن به این نگاه روز به روز بیشتر و زمینه ظهور حضرت حجت (عج) فراهم خواهد شد.

*فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر باید گسترش یابد

آیت الله رئیسی با تبیین مقوله تبلیغ به عنوان دومین ساحت از وظیفه روحانیت امروز تصریح کرد: وظیفه مهم روحانیت، رساندن پیام دین و آموزه های دینی به مردم و تبیین آن در جامعه است. در موضوع تبلیغ، خشیت الهی مطرح شده است. برخی آن را به معنای خوف و ترس از خداوند گرفته اند اما خشیت در واقع به معنی آن است که انسان حقیقتا جز وجود حضرت حق، هیچکس و هیچ چیز را موثر نداند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: مبلغ در مسیر پیش روی خود برای برون رفت از تهدیدها باید مسلح به خشیت الهی باشد. ذیل آیه تبلیغ، روایات مربوط به امر به معروف و نهی از منکر آمده است. آمر به معروف و ناهی از منکر در برخی روایات، همانند قاضی به عنوان خلیفه الله و خلیفه الرسول معرفی شده است. اینکه فردی عصازنان به محکمه می آید و با زبان محلی به قاضی می گوید آقا، تو بر مسند امیرالمومنین علی (ع) تکیه زده ای، معنای بلندی از قضاوت را می رساند. او می گوید من نمی دانم تو در کدام حوزه یا دانشگاه درس خواندی، فقط می دانم که این جایگاه، جایگاه علی (ع) است. بر همین مبنا همه ما باید علی وار نگاه کنیم و علی وار حکم دهیم. در خصوص آمر به معروف و ناهی از منکر هم همین است. امر و نهی متعلق به پرودگار است اما از زبان آمر و ناهی بیان می شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به در پیش بودن ایام محرم که به واسطه قیام اباعبدالله الحسین (ع) به نام فریضه امر به معروف و نهی از منکر شناخته می شود، بر ضرورت گسترش این فرهنگ در جامعه تاکید کرد و گفت: کسانی که با یک «به توچه؟»، «کلاه خودت را سفت بچسب»، «هر کسی را در قبر خود می‌گذارند» و عباراتی از این دست می خواهند مسئولیت دینی را خدشه دار کنند، مسیر نادرستی را می روند زیرا اگر امروز جامعه اسلامی ما به این نقطه از موفقیت رسیده است، مرهون امر به معروف و نهی از منکر مردان و زنانی است که با همه وجود نسبت به ترک معروف و انجام منکر حساس بوده اند.

*دشمن به دنبال حساسیت زدایی در جامعه ماست

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: دشمن به دنبال حساسیت زدایی در جامعه ماست. گاه حساسیت سنجی می کند که آیا جامعه نسبت به ارزشهای انقلاب و دین همچنان حساس است یا خیر. اگر احساس کند جامعه نسبت به نقض آموزه های دینی عکس العملی نشان نمی دهد، چند گام جلوتر می آید اما اگر ببیند نسبت به منکرات، فساد، رشوه و تخلفات و جرایم اداری و سازمانی، جامعه حساس است، به این نتیجه می رسد که با جامعه انقلابی حساس نمی تواند کاری کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز با وجود همه گستردگی فضای ارتباطات دیجیتال، منبر مبلغان همچنان جایگاه خود را به عنوان یک جریان اثرگذار حفظ کرده است، خاطرنشان کرد: امروز یک منبری فاضل عالم خوش بیان زمان شناس و آسیب شناس می تواند با سخنرانی، تببین و موعظه درست، در جامعه موثر باشد و زیبایی کلام اهل بیت (ع) را به جامعه منتقل کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: جریان به خدا پیوسته نمی تواند دست به دست ظالمان بدهد. دشمن شناسی و دشمن ستیزی از همین تبلیغات به دست می آید. شناخت دشمن، دشمن ستیزی و ایستادگی مقابل دشمن در عرصه زندگی اجتماعی، محصول تببیین قیام اباعبدالله الحسین (ع) در جامعه است و بر همین مبنا باید به روشنگری و تبلیغ صحیح پیام امام حسین (ع) پرداخت.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه بیداری اسلامی در منطقه و جهان، دستاورد انقلاب اسلامی است که به برکت خون شهدا و عاشورای حسینی (ع) حاصل شده است، تصریح کرد: حسین (ع) خون داد که از جامعه جهل زدایی کند. امروز با جاهلیت مدرن مواجهیم که باید شاخصه های آن را برای جامعه بیان کنید. امروز زشت ترین رفتارها به عنوان تمدن معرفی می شود. اینها همانی است که در پیشینیان بود ولی امروز شکلی جدید یافته است. هچنانکه دیروز خون اباعبدالله (ع) جهل زدایی کرد، خون شهدای انقلاب و مدافعان حرم و همه کسانی که در اقصی نقاط جهان در دفاع از ارزشهای اسلامی به شهادت می رسند نیز جهل زداست و این خونها به ثارالله متصل است که خدا ضامن و منتقم آن خواهد بود.

*باید ابعاد جاهلیت مدرن برای جامعه تبیین شود

رئیس قوه قضاییه افزود: جاهلیت مدرن همراه با «ایسم»های گوناگون و مجهز به امپراطوری خبری و رسانه ای، فضای ارتباطاتی بسیار پیچیده و علم و فناوری است که همه اهداف خود را با قدرت و زور دنبال می کند. باید این ابعاد جاهلیت مدرن برای جامعه بشری روشن و پیام انقلاب اسلامی در این عرصه تبیین شود.
آیت الله رئیسی در ادامه، امتداد راهبردی جمهوری اسلامی را یمن، آفریقا و همه قیام های عدالتخواهانه و آزادیخواهانه در سراسر جهان دانست و با بیان اینکه امتداد راهبردی دشمن در منطقه نیز آل سعود و آل خلیفه هستند، از مبلغان خواست که این مسائل را کاملا برای مردم تبیین و واکاوی کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز با وجود بایکوت رسانه ای شدید سخنان و پیام مقام معظم رهبری از سوی اختاپوس رسانه ای غرب، می بینیم که تنها در یک اتفاق مانند کسالت رهبر انقلاب در چند سال قبل، بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر عالم با ارسال پیام ابراز ارادت به ایشان می کنند، اظهار کرد: این یعنی با وجود همه موانع و سدها که برای نشنیدن و نشناختن مقام معظم رهبری ایجاد کرده اند، دنیا می داند که سخن حق کجاست و آن را دنبال می کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه اولیای الهی حق ندارند از خط خشیت عبور کنند، اضافه کرد: همین خشیت است که به انسان قدرت می دهد مردانه اعلام کند تمام صهیونیستها بدانند حزب الله چنان موشک و بمب خواهد ریخت که هیچکس در اسرائیل امنیت نداشته باشد.

*ماموریت بعضی سایتها شبهه افکنی و ایجاد تردید است

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم پاسخ مناسب مبلغان به شبهات و سوالات، خاطرنشان کرد: امروز ماموریت بعضی سایتها فقط شبهه افکنی، ایجاد تردید و خالی کردن دل مردم است که باید با ایمان و اعتقاد راسخ، اقدام به ایجاد ظرفیت کنیم و این امر به برکت عاشورای اباعبدالله (ع) کاملا ممکن است. امروز بهترین انسانها، باظرفیت ترین انسانها هستند و ما در این دنیای تبلیغات مسموم و یاس آفرین به ایجاد ظرفیت نیاز داریم. امتداد عاشورا نیز بر مبنای همین ظرفیت سازی در مقابل خطرات، تهدیدها و هوای نفسانی است. جریان عاشورا، یک جریان انسان ساز و رمز ماندگاری سخن حق در مقابل باطل است. عاشورا رمز ایستادگی در مقابل دشمنان است و باید برای همیشه باقی بماند.

آیت الله رئیسی، عمل و اجرا را سومین ساحت از وظایف روحانیت امروز دانست و در تبیین آن گفت: تمام این حرفها برای اجراست. اگر امام حسین (ع) قیام نمی کرد، آیا ما امروز به دین حقیقی دسترسی داشتیم؟ امام خمینی (ره) پرچم اجرای دین را برداشتند و امروز نیز مقام معظم رهبری پرچمدار آن هستند. سخن روحانیت این است که سعادت مردم در گرو شناخت دین و عمل به آن است. مجموعه حاکمیت باید جهت همه تصمیمات و اقداماتش، اجرای خواست مردم باشد که این مطالبه، همان عمل به دین است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: ممکن است بسیاری از جوان ها از شما سوال کنند که چرا بعد از گذشت این ایام، بخشهایی را می بینیم که در تراز قانون اساسی و آموزه های امام (ره) و مقام معظم رهبری نیست؟ وظیفه ما امر به معروف و نهی از منکر، حساس بودن و پیگیری است تا وقتی فاصله میان آنچه هست و آنچه باید باشد، کمتر و کمتر شود. امروز می بینیم که در عرصه دفاعی و مقابله با دشمنان در منطقه، دوست و دشمن معترف هستند که تفوق و برتری از آن جبهه انقلاب اسلامی است و ایران امروز در منطقه حرف اول را می زند.

*موفقیت در گرو چشمداشت به وعده های آمریکا و اروپا نیست

آیت الله رئیسی با بیان اینکه ممکن است بسیاری از مردم خواستار پاسخگویی در خصوص وضعیت اقتصادی کشور باشند، اظهار کرد: آیا کشور ما از نظر مادی و معنوی ظرفیت کمی دارد؟ نیروی متراکم جوان آماده کار و فعالیت در عرصه های مختلف کم داریم؟ مساله اینجاست که در هر عرصه ای تصمیم گرفتیم با اراده مردم و با اخلاص و اتکال به خدا و اتکا به داشته های خود و نه با چشمداشت به دشمن و وعده های بی اساس آمریکایی ها و اروپایی ها حرکت کنیم، موفق بوده ایم.

رئیس قوه قضاییه با ذکر کلامی از مقام معظم رهبری در خصوص پیش بینی آینده ای بسیار روشن برای کشور، خاطرنشان کرد: امروز مشکلات داریم و کسی منکر آن نیست اما قطعا با موفقیت از این مشکلات عبور خواهیم کرد منتها باید کار و تلاش کرد. مردم از تبعیض و فساد گله دارند و گله به جایی هم هست. می توان شرایط را متفاوت کرد منتها به این شرط که اجازه ندهیم در نظام اداری ما مطلقا فساد لانه کند و مسئولان باید نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند.

*چرا کارمند و کارگر مالیات می دهند ولی میلیاردرها فرار مالیاتی دارند؟

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم اصلاح ساختارهای فسادزا گفت: نظام بانکی، واردات و صادرات و مالیات باید اصلاح شود. چگونه است که از یک کارمند و کارگر حقوق بگیر، فورا مالیات کسر می شود اما کسی که درآمد میلیاردی دارد از پرداخت مالیات فرار می کند؟ امروز بخشی از کمبود بودجه، به دلیل فرارهای مالیاتی است. رونق تولید با وجود مقوله قاچاق کالا معنا ندارد. سخن از کولبری نیست بلکه درباره قاچاق سازمان یافته سخن می گوییم. چرا نظام بانکی اصلاح نمی شود که هر روز شاهد تولید یک پرونده نباشیم؟

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام پرداخت یارانه در کشور اظهار کرد: چند سال قبل قرار بود یارانه ها عادلانه شود. یارانه برای نیازمندان است. متاسفانه آقایان برای پرداخت نکردن یارانه به ثروتمندان، رودربایستی دارند. نظام پرداخت یارانه ها باید سامان داده شود. مصرف انرژی باید سر و سامان پیدا کند. چرا این مسائل با تاخیر انجام می شود؟ وقتی تصمیم گیری نمی شود، می بینیم که نوسان و تفاوت قیمت دلار تبدیل به یک پرونده روی میز قاضی می شود.

*دستگاه قضایی نمی تواند در مقابل فساد بی تفاوت باشد

آیت الله رئیسی با اشاره به برخورد دستگاه قضایی با مفاسد اقتصادی اظهار کرد: اگر کسی فساد کرد، دستگاه قضا نمی تواند بی تفاوت باشد و باید عادلانه و منصفانه به آن رسیدگی کند. قضات ما هر چه پرونده رسیدگی کنند، صدایی در نمی آید اما به محض اینکه سراغ پرونده های فساد می روند، فورا فریاد جریان های وابسته به باندهای قدرت و ثروت بلند می شود و رسیدگی ها را سیاسی و جناحی عنوان می کنند. اما بدانند که این سخنان بی تاثیر است و ما در رسیدگی قاطعانه، عادلانه و منصفانه به مفاسد، به هیچکدام از این سخنان توجهی نخواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ایرادات موجود در مسیر خصوصی سازی در کشور تصریح کرد: خصوصی سازی لازم است و هیچکس تردیدی نددارد که دولت نباید تصدی گری کند بلکه باید ناظر و حامی باشد اما اگر یک مجموعه به نحوی واگذار شد که روز به روز فعالیت آن رو به افول رفت، باید نوع واگذاری بررسی شود. مقام معظم رهبری به دو مصداق در این زمینه اشاره کرده اند. مشکلات ساختاری و رفتاری در این زمینه وجود دارد.

*این خصوصی سازی نیست، تاراج اموال عمومی است

آیت الله رئیسی خطاب به دستگاه های مسئول هشدار داد: حضرات! صدای اعتراض دردمندانه کارگران اراک، تبریز، کرمانشاه، هفت تپه و سایر نقاط کشور را بشنوید. ببینید چه اتفاقی افتاده است. آیا مقصود قانون از خصوصی سازی همین بود یا این به تاراج دادن اموال عمومی است؟ ما قطعا به همه این موارد رسیدگی خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز مردم از ما عمل و اجرای قانون، عدالت و مبارزه با فساد و تبعیض را می خواهند، افزود: نظام اداری ما باید نظام تراز انقلاب اسلامی و نظام تراز حکومت امیرالمومنین (ع) باشد. این امر، شدنی است و آرمانی دست نایافتنی به شمار نمی آید. بچه های ما کارهایی کرده اند که برخی تصور آن را هم نمی کردند. چه کسی باور می کرد در مقابل داعش، القاعده و گروه های تروریستی تکفیری اینگونه ایستادگی شود؟ ما به عنوان پاسداشت خون شهدا معتقدیم این کارها به لطف و عنایت پروردگار و به برکت خون شهیدان و مردان و زنان انقلابی با هدایتهای مقام معظم رهبری، شدنی است.

آیت الله رئیسی در پایان با بیان اینکه کار علما و روحانیون در ایام محرم بسیار اثرگذار است، از همه مبلغان خواست که مشکلات کوچک و بزرگ مردم مناطق مختلف کشور را از طریق دفتر ریاست قوه قضاییه در قم، به دستگاه قضایی انتقال دهند تا بسیاری از مشکلات از این طریق برطرف شود.