رئیس قوه قضاییه: مجازات خیانت خدمتگزاران، مضاعف است / ایجاد شبکه ملی اطلاعات را با قوت دنبال می‌کنیم / رفراندوم پیشکش؛ مردم را در جریان امور قرار دهید

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دستگاه قضایی مدافع حقوق مردم در همه زمینه‌هاست، گفت: عمیقا معتقدیم در تصمیمات مهمی که در زندگی مردم تاثیر دارد، اطلاع و اقناع عمومی و محرم دانستن مردم، امری ضروری است و به اجرای این تصمیمات کمک بسزایی می‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جمع خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و همچنین نخبگان استان اصفهان، با تبریک ایام ولادت امام حسن عسگری (ع)، بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب را چراغ راه همه مردم و مسئولان دانست و تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این بیانیه مورد تصریح قرار گرفته، موضوع اجرای عدالت است که به عنوان یک وظیفه عمومی باید همگان در آن سهیم باشند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مردم به عنوان ناظر بر کار مسئولان باید احساس اجرای عدالت کنند، بر ضرورت تقویت فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تاکید کرد و ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم اجرای عدالت در جامعه، نظارت ملی و همگانی یا همان امر به معروف و نهی از منکر است. امروز خانواده شهدا و ایثارگران و همچنین دانشگاهیان و حوزویان باید نسبت به دردهای جامعه، دردمند و دغدغه‌مند باشند و این روحیه احساس مسئولیت که در حال حاضر وجود دارد، امر بسیار مبارکی است. حس داشتن  روحیه امر به معروف و نهی از منکر، جامعه را زنده نگه می‌دارد. فرد بی تفاوت، انسان مرده است. البته امر به معروف و نهی از منکر نیز ممکن است با موانعی روبه‌رو باشد اما سرور آزادگان عالم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به همه جهانیان آموخت که باید در این مسیر خطرپذیر بود و با احساس مسئولیت، حق را پیگیری کرد.

آیت الله رئیسی، شهدای استان اصفهان را ستارگان درخشان جهان اسلام توصیف کرد و افزود: شهدا، ایثارگران و کسانی که امروز همچنان در سنگر دفاع از دین و ارزش‌ها هستند، نشان صدق دارند و برای همگان چراغ راه به شمار می‌آیند. بر همین اساس، هرگز نباید مفاهیم شهید، شهادت، ایثار، ایستادگی و مقاومت در کشور ما کمرنگ شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود، دادستان‌ها را موظف به احیای حقوق عامه دانست و با اشاره به نگاه امام (ره) و مقام معظم رهبری به توده مردم اظهار کرد: نگاه امامین انقلاب به مردم، یک نگاه تشریفاتی نیست. اگر امام راحل می‌فرمود میزان رای ملت است، عمیقا به این معنا معتقد بود. ما هم امروز معتقدیم رفراندوم پیشکش؛ لااقل به نظر و دیدگاه مردم توجه شود و مردم غافلگیر نشوند. باید مردم در جریان مسائل باشند. عمیقا معتقدیم در تصمیمات مهمی که در زندگی مردم تاثیر دارد، اطلاع و اقناع عمومی و محرم دانستن مردم، امری ضروری است و به اجرای این تصمیمات کمک بسزایی می‌کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه مهم‌ترین کارهای کشور با حضور مردم بخوبی رقم می‌خورد و مردم همواره به کمک دستگاه‌ها آمده‌اند، خاطرنشان کرد: ما این همه اظهار لطفی که به دستگاه قضایی می‌شود را پشتوانه‌ای عظیم برای خود می‌دانیم. امروز متدینان، فرهیختگان و عموم مردم عزیز ما مشوق قضات شجاع و عادلی هستند که در جبهه مبارزه با مفاسد اقتصادی مجاهدت می‌کنند. این پشتوانه عظیم مخصوصا جوانان به عنوان یک مجموعه نیروی انسانی متراکم باید کمک‌حال و مددکار دستگاه قضایی باشند و ما بر لزوم استفاده از این ظرفیت و فرصت همواره تاکید داریم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تعبیر یکی از حضار، دستگاه قضایی را بخش کنترل کیفیت در امور کشور دانست و افزود: اگر ساختارهای فسادزا توسط دولت اصلاح شود و دستگاه‌های اجرایی وظیفه خود را به درستی انجام دهند، نیازی به ورود دستگاه قضایی نیست؛ مگر در مورد کسانی که متجاسر به قانون هستند.

آیت الله رئیسی فعال شدن شبکه ملی اطلاعات را از ضرورتهای جدی کشور دانست و با بیان اینکه این موضوع را با قوت دنبال خواهیم کرد، یادآور شد: حوادث اخیر، ضرورت ایجاد و فعالیت شبکه ملی اطلاعات را بیش از پیش نمایان کرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه در دستگاه قضایی و مجموعه اداری کشور، صداقت، کرامت و خدمت از شاخصه‌های مهم ارتباط با مردم باید باشد، تاکید کرد: کسانی که امروز در جایگاه اجرای قانون، مبارزه با فساد و خدمت به مردم حضور دارند، اگر مرتکب جرم و خیانتی شوند، باید به صورت مضاعف مورد مجازات قرار گیرند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز پرچم مبارزه با فساد همچون پرچم ایستادگی و مقاومت در دستان مقام معظم رهبری است و ما به عنوان سربازان ایشان باید وظیفه خود را بدرستی انجام دهیم، اصلاح ساختارهای فسادزا را وظیفه دولت، اصلاح قوانین و مقررات و بستن منافذ سوءاستفاده سوداگران را وظیفه مجلس و برخورد عبرت‌آموز با مفسدان را وظیفه دستگاه قضایی دانست.

رئیس قوه قضاییه گفت: فساد در هر پوشش، نهاد، نام و جایگاه قدرت و ثروتی، فساد است و در هر کجا باشد، زیبنده نظام اسلامی نیست. خواست مردم و فرمان مقام معظم رهبری، مبارزه با فساد است و بدانید ملامت ملامتگران و حاشیه‌سازی‌ها ما را از میدان به در نخواهد کرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه حضور باشکوه و معنادار مردم، توطئه ایجاد ناامنی توسط بدخواهان و دشمنان را نقش بر آب کرد، افزود: امروز کشور ما در مقابل توطئه ایجاد ناامنی در امنیت است اما نباید فراموش کرد که خواست مردم باید مورد توجه قرار گیرد و از سوی دیگر کسانی که ایجاد ناامنی کردند، خلاف ارزشها گام برداشتند، به اموال عمومی و خصوصی خسارت زدند و اغتشاش و شرارت کردند برابر قانون به مجازات خواهند رسید.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به سفره و معیشت مردم، تصریح کرد: معتقدیم نگاه به مردم و خواست و حقوق آنان وظیفه همگان است. قوه قضاییه نیز خود را موظف به دفاع از حقوق مردم می‌داند و به هیچ عنوان در انجام این وظیفه کوتاه نخواهیم آمد. امیدواریم بتوانیم با دعای مردم، در مسیر شهدا، جانبازان و ایثارگران که همان عمل به وظیفه شرعی و قانونی و اجرای عدالت است، حرکت کنیم و هیچ چیز را جز وظیفه شرعی و اهداف انقلابی نشناسیم.

براساس این گزارش، در ابتدای این نشست، جمعی از نمایندگان خانواده‌های شهدا و ایثارگران و همچنین نخبگان استان اصفهان به بیان دیدگاه‌ها، مشکلات و نقطه‌نظرات خود پرداختند.