رئیس قوه قضاییه: نظام مبتنی بر ولایت فقیه، بن بست ندارد / امروز مدیریت کشور باید شعار «ما می توانیم» را عملیاتی کند / تداوم اعتماد به نظام اداری در گرو نظارت، بازرسی و حساب کشی است

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه نظام مبتنی بر ولایت فقیه هیچگاه با بن بست مواجه نمی شود، گفت: امروز مدیریت کشور در همه عرصه ها باید شعار «ما می توانیم» را اجرایی و عملیاتی کند.

به گزارش مرکز کارشناسان رسمی دادگستری، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری استان اصفهان، اجرای عدالت را از مسائل بسیار مهم و محوری و از اهداف یا مهمترین هدف انقلاب اسلامی برشمرد و تصریح کرد: قوانین عادلانه و مجریان عادل دو بازوی اجرایی امام عادل هستند که در راس نظام اسلامی حضور دارد.

 

رئیس قوه قضاییه، پاسخگویی را از محور‌های مهم مدیریت در کشور دانست و با اشاره به مراتب پاسخگویی ادامه داد: در نظام مدیریتی امروز، آخرین حرفی که وجود دارد، مشتری مداری است اما در نظام مدیریتی اسلام، حرفی بی نظیر وجود دارد و آن تاکید بر دوست داشتن مردم است. محبت مردم، مرتبه نازله محبت الله است یعنی راه خدا از میان خلق می‌گذرد و کسی که می‌خواهد رضای خدا را جلب کند، باید ابتدا مردم را راضی کند.

 

آیت الله رئیسی با بیان اینکه با مدیریت اسلامی، بسیاری از سختی‌ها و ملالت‌ها بر انسان آسان می‌شود، افزود: ارتباط مدیر با زیرمجموعه و مردم باید براساس عدالت باشد. امروز، قانونمداری ملموس ترین جلوه اجرای عدالت است که باید اساس و محور حرکت‌ها باشد. نظام اداری قانونمدار، تحت هیچ شرایطی به خودش اجازه نقض قانون را نمی‌دهد و همه با هر سلیقه سیاسی و جناحی باید خود را موظف به قانونمندی بدانند.

 

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: در مسائل اضطراری همچون جنگ اقتصادی که در آن به سر می بریم، باید مقررات خاص این شرایط مورد توجه قرار گیرد و کار برای کارآفرین و تولیدکننده تسهیل شود.

 

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه نظام مبتنی بر ولایت فقیه، نظامی است که در آن هیچگاه بن بست وجود ندارد، بر لزوم حمایت همه جانبه از مدیرانی که با جسارت و شجاعت قانونی به اقتضای شرایط جنگ اقتصادی، با قدرت در میدان حضور پیدا کنند تاکید کرد و گفت: قوه قضاییه به عنوان دستگاه نظارتی و قضاوتی موظف است حامی مدیرانی باشد که با شجاعت و قدرت کار می‌کنند و اجازه نمی‌دهند کوچکترین خللی در انجام امور به وجود بیاید.

 

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه امروز مدیریت کشور باید در عرصه تلاش با تمام وجود شعار «ما می‌توانیم» را اعلام و عملیاتی کند، تصریح کرد: ممکن است دشمن موانعی را ایجاد کند اما روحیه جهادی، انقلابی و مسئولیت پذیری در عرصه کار مدیریتی ایجاب می‌کند که با همه وجود و در چهل ساله دوم انقلاب و در گام دوم، «ما می‌توانیم» را در عمل نشان دهیم و از این تنگناها و مشکلات و گره‌هایی که دشمن ایجاد می‌کند با موفقیت عبور کنیم.

آیت الله رئیسی، نظارت بر عملکردها را به عنوان یکی از شاخصه‌های کارآمدی مجموعه های اداری مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: قبل از اینکه نگاه به نظارت‌های برون سازمانی باشد، باید این نظارت از سوی خود مدیران صورت گیرد. اساسا مدیریت بدون نظارت معنا ندارد و این نظارت نیز باید کاملا مستمر باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نظارت برای جلوگیری از ارتکاب تخلف و فساد است، نظارت علی الدوام را برای تداوم اعتماد به مجموعه و عملکرد نظام اداری دانست و اظهار کرد: تداوم اعتماد در گرو نظارت، بازرسی و حساب کشی است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه یکسری ساختار‌های فسادزا وجود دارد، یادآور شد: قبل از هر کس دولت باید مدعی این ساختار‌ها باشد و آنها را باید اصلاح کند. اعطای امتیاز، مجوز یا موافقت اصولی به بخش خصوصی از ناحیه بخش دولتی یکی از جاهایی است که باید نظارت مضاعفی نسبت به آن صورت گیرد. در رابطه با اعطای تسهیلات به بخش خصوصی نیز باید مراقبت جدی شود. بخشی از پرونده‌هایی که در دستگاه قضایی در این زمینه تولید می‌شود، مربوط به تسهیلاتی است که بیجا داده شده، وثیقه لازم اخذ نشده یا وثیقه‌ها به درستی بررسی نشده است.

رئیس قوه قضاییه همه پرونده‌های فساد را محصول بی توجهی به مقررات و قوانین دانست و با تاکید بر قانونمداری نظامات اداری گوناگون در کشور، افزود: نقطه مقابل عدالت اداری، فساد اداری است و هر چه مجموعه‌ای قانونمندتر شود، شاهد بروز فساد کمتری خواهیم بود. ما معتقدیم فساد کم هم زیاد است و باید هیچکس فساد را برنتابد. مدیران نباید اجازه دهند مجموعه شان به کوچکترین فسادی آلوده شود و یقین بدانند در این موضوع حتما مدیران باکفایت که در این شرایط تحریم را دور می‌زنند، با جسارت مسائل را پیگیری، از تولید حمایت می‌کنند و کار مردم را به موقع انجام می‌دهند، مورد حمایت همه جانبه خواهند بود.

 

آیت الله رئیسی درباره مسئله آب در استان اصفهان نیز خاطرنشان کرد: هیچ مسئله حل نشدنی در کشور نداریم و این یک شعار نیست. همه مشکلات در کشور به برکت همکاری، همیاری و انسجام ملی قابل حل است. مساله سه چهار استان در خصوص آب نیز باید در سایه یک تعامل و همکاری حل شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اگر مردم احساس کنند که یک مجموعه، مجموعه‌ای است که گره از کار آن‌ها می‌گشاید و پناه آن‌هاست، روز به روز کارآمدی نظام و دستگاه‌های موظف در نظام افزایش پیدا می‌کند، این امر را یکی از مولفه‌های مهم قدرت و امنیت ملی دانست و یادآور شد: کشورهای دیگر به قدرت سلاح و کشورهای بزرگ وابسته اند اما مهمترین مولفه قدرت و امنیت ملی در کشور ما مردم متدین هستند و هرچه کارآمدی نظام اداری بیشتر باشد و بر این اعتماد افزوده شود، قدرت ملی ما در کشور افزایش پیدا می‌کند.

آیت الله رئیسی در پایان تاکید کرد: همان نیروهایی که جنگ را اداره و در منطقه امنیت ایجاد کردند، می‌توانند امروز در مقابل جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و روانی که دشمن علیه ما به راه انداخته، بایستند و مطلقا ما این‌ها را بن بست نمی‌دانیم. کسانی که فکر می‌کنند بن بست است، تحلیل غلطی دارند؛ درحالیکه ملت ما نشان داده بن بست نیست بلکه تهدیدهای دشمن است که می‌تواند تبدیل به فرصت شود و برای کشور ابتکار، خلاقیت، روحیه جهادی و انقلابی و برون رفت از این شرایط را به همراه داشته باشد.