معاون اول قوه قضائیه گفت: منشاء بسیاری از پرونده‌ها در دستگاه قضایی بانک‌ه هستند و باید طوری کار کرد که ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی کمتر شود.

 حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد که امروز پنجشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۸ در یاسوج برگزار شد، اظهار کرد: این مردم شایسته خدمت هستند، خدمت به مردم عبادت، ارزش و با اهمیت است، اگر کار سخت و مشکل بود و کمبود تجهیزات و نیروی انسانی داشتیم برای خدمت به مردم موانع آسان می شود. خدمت بی‌منت به مردم به خصوص به مردم شهیدپرور، ولایتمدار و محب محمد و آل محد بسیار با ارزش است و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۸۸۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم عدالت را برای مردم به ارمغان بیاوریم از خودمان شروع کنیم و باید زیرساخت های خودمان را مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم عدالت را اجرا کنیم. اگر خودمان را به عدالت نزدیک کنیم می‌توانیم پیام‌آور عدالت باشیم و این مهم را گسترش دهیم.اگر امروز بخواهیم به تنهایی با توان، فکر، سلیقه و ابتکار خود خدمت شایسته به مردم داشته باشیم و از مشکلات مردم گره گشایی کنیم، توفیق مان کم خواهد بود. مردمی متدین داریم که سرمایه ارزشمند و بزرگی هستند؛  چراکه حاضرند جان خود را در راه دفاع از نظام و کشور فدا کنند.

وی عنوان کرد: ما دارای استعدادهای خوب بخصوص در جوانان هستیم، اگر منیت‌ها را کنار بگذاریم، با استفاده از خلاقیت، ابتکارات، هم افزایی و هم فکری بهتر و سریعتر می توانیم به مردم خدمت کنیم و جلوی دسیسه‌های دشمن را بگیریم. همه با هم با همفکری، امکانات و خلاقیت‌ها را روی هم بگذاریم و میانبرها را برای پیشبرد کارها پیدا کنیم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اقتدار ایران اسلامی در منطقه و جهان بیان کرد: باید به این عزت و قدرت ببالیم، امروز جمهوری اسلامی ایران در مقابل همه قدرت‌های جهانی ایستاده است و در پله بالاتر همه ۴۰ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی قرار دارد و امروز دشمن در مقابله با ایران اسلامی اعتراف به استیصال می‌کند. آمریکا که قدرت استکباری خود را به رخ جهان می‌کشید امروز در مقابل جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت به استیصال رسیده است. حیف است که با وجود داشتن امکانات، نیروی انسانی، آب و خاک و منابع مختلف نتوانیممشکلات داخل کشور را حل کنیم و حیف است که بگذاریم دشمن از این لحاظ طمع کند. حیف است که به حاشیه ها بپردازیم و مشغول حاشیه ها شویم.

وی افزود: دشمن می خواهد با تحت فشار قرار دادن مردم و ایجاد عملیات روانی به کشور ضربه بزند و مردم را از پای در بیاورد اما مردم به این مسایل آگاه و هوشیار هستند و با صبوری فریب دشمن را نخورده اند و نمی خورند.

وی با اشاره به ابلاغ سند گام دوم از سوی مقاوم معظم رهبری تصریح کرد: با جهاد و بصیرت این مشکلات را پشت سرمی گذاریم و فشار اقتصادی را می‌توانیم به فرصت تبدیل کنیم. دشمن با تحریم‌های ظالمانه بر فروش نفت و سیستم بانکی می‌خواهد مردم را عصبانی کند اما ما می توانیم با پشت کردن به بیرون از کشور همه آن‌ها را پشت سر بگذاریم. امروز چشم‌مان را باز کنیم و هر حرفی را گوش نکنیم و نزنیم. در برخی موارد دشمن یک شایعه درست می کند که گاها متدینین ما نیز آن را در فضای مجازی نشر می‌دهند که نباید اینطور باشد. آن‌چه ولی ما با دلسوزی، حکمت و تقوا هدایت می‌کند و بر بصیرت تاکید دارند امروز به درد ما می‌خورد؛ چراکه فتنه تنها در سال ۸۸ نبود بلکه امروز فتنه های دیگری در کار است.

اژه‌ای با بیان این‌که «همه مدیران ما تکلیف مدارند»، بیان کرد: نمی شناسم کسی از این مسئولیت ها برای منافع خود و دنیای خود استفاده کند بلکه دنبال این هستند که در راستای خدمت به اسلام، کشور و نظام اسلامی گام بردارند.

وی با اشاره به تغییر رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: از حجت الاسلام مزارعی خواسته شده که به این استان بیاید و هر آن‌چه در توان داشته تلاش کرد و بخشی از کار را جلو برد که از تلاش‌هایش تشکر می‌کنم. امروز این مسئولیت به آقای نگین تاجی که اهل این استان می باشد واگذار شده است که دارای مراتب علمی و اخلاقی است و همه او را می شناسند. از رئیس جدید نیز تشکر می کنم و از همه مجموعه می خواهم که با وی همکاری کنند.

وی هم‌چنین با اشاره به «تشریفات و صرف وقت زیاد در آیین های تودیع و معارفه ها» تصریح کرد: برای تودیع و معارفه چقدر وقت گذاشته می شود، چند نفر ساعت کار گذاشته شده بنابراین باید دستورالعملی تدوین و ابلاغ شود که تشریفات چنین آیین هایی را کمتر کنیم. سپاس و تقدیر از مدیر شود اما باید ببینیم چقدر وقت گذاشته می شود. درشرایطی که دشمن فشار آورده مساله اصلی ما معیشت و گره گشایی از مشکلات مردم است و هر مقدار می توانیمصرفه جویی در زمینه های مختلف از جمله وقت، هزینه ها و بیت المال شود.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اهمیت اجرای احکام بیان کرد: اگر حکمی دیر و یا بد اجرا شود همه زحمات ما بر باد می رود، اجرای حکم به موقع، درست و صحیح بهتر از با تاخیر و بد اجرا کردن است. رئیس کل جدید حکم های انجام نشده و درست اجرا نشده را بررسی و تعیین تکلیف کند.

وی با اشاره به ورودی زیاد پرونده‌ها به دستگاه قضایی گفت: منشا بسیاری از پرونده ها در دستگاه قضایی بانک‌هاست؛ بنابراین رئیس کل جدید با مسئولان استان، استاندار، نمایندگان و علما بنشینید و بررسی کنید و آسیب‌های آن‌ها را برطرف نمایید. بخش دیگری از پرونده ها مربوط به زمین است باید طوری کار کرد که ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی کمتر شود.

وی افزود: از تمام ظرفیت استان کهگیلویه و بویراحمد برای صلح و سازش استفاده کنید خیری که در صلح و سازش است در اقدامات قضایی ما نیست.  تنها از ظرفیت شورای حل اختلاف استفاده نکنید بلکه از کل ظرفیت استان از جمله معلم، سپاهی، پلیس، ریش سفید، افراد با نفوذ، امام جماعت، امام جمعه، خانم خانه دار استفاده شود. برخی از پرونده های ورودی دستگاه قضایی مربوط به صدمات عمدی و غیر عمدی، توهین و افترا و مسایل مالی است که خیلی از این پرونده ها قابل صلح و سازش است.

اژه ای با بیان این‌که «باید از قاضی و کارکنان صیانت کرد»، افزود: امروز کافی نیست که مدیر، قاضی و کارکنان این مقدار انرژی داشته باشند که به طرف گناه نروند بلکه گناه را به طرف مدیر و کارکنان می‌آورند؛ بنابراین باید مردم و کارکنان را عزیز بداریم و مسایل و مشکلات آن‌ها را حل کنیم و از طرفی هم صیانت شوند.