رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: باید به شوراهای اسلامی روستا تذکر داده شود که حق واگذاری اراضی در روستاها به شکل غیرقانونی ندارند و در صورت مشاهده با شورای اسلامی متخلف برخورد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی صبح چهارشنبه در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی خراسان جنوبی اظهار داشت: تعرض به بیت‌المال یکی از مشکلات در کشور بوده که این تعرض به بیت‌المال مانند زمین خواری، کوه خواری و ساحل خواری رخ می‌دهد.
وی گفت: منابع طبیعی در هر جامعه‌ای یک ثروت مهم ملی است و در روایات و فرهنگ دینی نیز از آن به عنوان انفال یاد می‌شود و دستگاه‌های اجرایی مانند منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در این زمینه وظایفی دارند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: شوراهای قضایی برای نظارت عملکرد سازمان‌های مرتبط موضوع است و باید بداینم این دستگاه‌ها برای حل مشکلات چه برنامه‌ای دارند و ابلاغ سیاست‌ها و هماهنگی یکی از وظایف است.
دستگاهی به وظیفه خود عمل نکرده قطعاً به بیت المال آسیب زده است
حمیدی با بیان اینکه یکی دیگر از وظایف نیز بحث مطالبه‌گری است تصریح کرد: بحث مطالبه‌گری یکی از اعتقادات جدی ما است و باید از سازمان‌ها و نهادهای مربوطه مطالبه شود و اگر دستگاهی به وظیفه خود عمل نکرده قطعاً به بیت‌المال آسیب زده است.
وی ادامه داد: منظور از انجام مطالبه‌گری، مچ‌گیری نیست بلکه منظور کمک کردن به مدیران است البته اگر جایی نیز لازم باشد مچ‌گیری خواهیم کرد و پرونده قضایی تشکیل می‌شود.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: ابتدا همه ظرفیت‌های استان را هماهنگ و پای کار می‌آوریم و اگر ببینیم مدیری نمی‌تواند سازمان خود را جمع کند باید این سوءمدیریت را برطرف کرد.
زمین‌خواران بی‌خانمان نیستند بلکه به دنبال سودجویی هستند
حمیدی بیان کرد: منابع طبیعی و جنگل‌ها یک سرمایه ملی است و باید حفظ شود اگر تعرضات امروز به جنگل‌ها از ۲۰۰ سال گذشته صورت می‌گرفت حتی یک جنگل هم در کشور وجود نداشت اما پدران ما به این موضوع و موهبت الهی توجه داشتند و در نگهداری و حفظ و گسترش آن تلاش کردند.
وی افزود: امروز متاسفانه برخی‌ها به جان جنگل‌ها افتاده‌اند و شاید در ۲۰ سال آینده از این سرمایه ملی خبری نباشد!؛ امروز نه تنها مشکل زمین‌خواری حل نشده بلکه مشکل جنگل‌خواری، مرتع‌خواری و کوه‌خواری نیز به آن اضافه شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه کسانی که کوه‌خواری و زمین‌خواری می‌کنند بی‌خانمان نیستند بلکه این افراد به دنبال سودجویی هستند گفت: معضل و مشکل آنچنانی در زمینه کوه‌خواری و زمین‌خواری در استان نداریم اما مشکل حاشیه‌نشینی که مشکل اجتماعی، امنیتی و فرهنگی است در استان وجود دارد.
مدیری که توان کار کردن ندارد مسئولیت را واگذار کند
حمیدی بیان کرد: باید نسبت به حفظ منابع طبیعی حساس بود و مدیری توان کار کردن را دارد به قوت در استان فعالیت کند اما اگر مدیری توان کار کردن ندارد میز و صندلی و آن شغل را غصب نکند و غاصب باید احساس مسئولیت کرده و کار را رها کند و به دیگری بسپارد.
وی عنوان کرد: شوراهای شهر و روستا حق واگذاری هیچ زمینی بدون مجوز قانونی ندارند و اگر واگذاری صورت گرفت پرونده قضایی تشکیل و برخورد خواهد شد و دستورالعمل این ابلاغیه از طریق دادستان مرکز استان صادر می‌شود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: این مصوبات جلسه را باید دستگاه‌های اجرایی مانند صدور احکام قضایی تلقی کنند و باید این مصوبات اجرایی شود.
حمیدی با بیان اینکه بحث پیشگیری منطقی و عقلانی است و باید قبل از هر چیزی پیشگیری صورت گیرد افزود: دستگاه‌ها نظارت بر حوزه کاری خود داشته باشند و در مرحله اول محله‌های مورد تعرض شناسایی شود و اجازه ندهیم ساخت و ساز در آن انجام شود.
دستگاه‌های خدمت رسان در ساخت‌ و سازهای غیرمجاز اراضی دولتی مجاز به خدمت رسانی نیستند
وی با بیان اینکه باید با ساخت‌وسازهای غیرمجاز مقابله شود تصریح کرد: طرح‌های هادی روستاها با اولویت روستاهای پرجمعیت انجام شود و جهاد کشاورزی باید روی ساخت و ساز در کاربری‌های غیرمجاز حساس بوده و برخورد کند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: دستگاه‌های خدمت رسان مانند آب، برق و گاز در ساخت‌ و سازهای غیرمجاز در اراضی دولتی به هیچ وجه مجاز به خدمت‌رسانی نیستند و اگر بدون استعلام در اراضی دولتی خدمات برق و آبرسانی انجام شده با مدیر خاطی برخورد قضایی می‌شود.
حمیدی گفت: باید به شوراهای اسلامی روستا تذکر داده شود که حق واگذاری اراضی در روستاها به شکل غیرقانونی ندارند و در صورت مشاهده با شورای اسلامی متخلف برخورد می‌شود.
وی بیان کرد: نظارت بر صدور پروانه ساخت‌ و سازها در روستاها ضرورت دارد که نا به سامان است و متاسفانه برخی از این پروانه‌ها با رودربایستی و پارتی بازی برای خویشاوندان صادر می‌شود.